23 lipca – św. Brygida Szwedzka, patronka Europy i jej duchowość w Polsce

7 godzin temu

23 lipca to dzień, w którym Kościół katolicki wspomina świętą Brygidę Szwedzką – mistyczkę, żonę, matkę i zakonnicę, założycielkę zakonu brygidek i patronkę Europy. Znamy ją m.in. jako autorkę książeczki: „Tajemnica szczęścia”. Kim była św. Brygida i jaką rolę odegrały brygidki w Polsce?


fot. Wikipedia

Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Brygida Szwedzka (1303–1373), znana także jako Birgitta Birgersdotter, była wybitną zakonnicą i mistyczką, której życie i duchowość pozostawiły trwały ślad w historii Kościoła katolickiego. Urodziła się w szlacheckiej rodzinie w Upplandzie w Szwecji, gdzie od najmłodszych lat doświadczała wizji i objawień. Już jako dziecko miała widzenia Matki Bożej i męki Chrystusa, co zapowiadało jej późniejsze powołanie do życia pełnego modlitwy i służby Bogu.

Mimo młodego wieku wyszła za mąż za Ulfa Gudmarssona, z którym miała ośmioro dzieci, w tym św. Katarzynę z Vadsteny. Jej życie rodzinne łączyło się z głęboką pobożnością – pielgrzymowała wraz z mężem do świętych miejsc, m.in. do Santiago de Compostela. Po śmierci męża, Brygida rozdała majątek biednym i zamieszkała w klasztorze cysterskim Alvastra, gdzie nasiliły się jej wizje i objawienia, spisane później w księdze „Objawienia niebieskie” (Revelationes coelestes).

W 1349 udała się do Rzymu, gdzie walczyła o zatwierdzenie reguły swojego zakonu – Zakonu Najświętszego Zbawiciela, zwanego brygidkami. W Rzymie nie bała się krytykować duchowego upadku miasta i apelowała o powrót papieża z Awinionu. Jej gorliwość, modlitwy i mistyczne rozmowy z Chrystusem, m.in. w bazylice św. Pawła za Murami, umocniły jej duchowe dziedzictwo.

Brygida zmarła 23 lipca 1373 roku w Rzymie, a jej ciało przewieziono do Vadsteny. Kanonizowana i ogłoszona patronką Europy, pozostaje symbolem świętości, odwagi i głębokiego życia modlitwy w Kościele katolickim.

Duchowość św. Brygidy Szwedzkiej w Polsce

Założony przez św. Brygidę zakon, początkowo kontemplacyjny, z czasem stał się akonem kontemplacyjno-czynnym. W 1396 roku w Gdańsku, wówczas pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego, erygowano klasztor sióstr brygidek wraz z kościołem pod wezwaniem św. Brygidy. Niedługo później, w 1400 roku, w sąsiedztwie powstał klasztor ojców brygidianów. Niestety, los klasztoru męskiego został przesądzony przez wojska napoleońskie, które zajęły go w 1807 roku. Dziesięć lat później władze pruskie zlikwidowały także klasztor żeński, co oznaczało koniec tej ważnej duchowej placówki w Gdańsku.

Na przestrzeni wieków zakon brygidek założył wiele innych klasztorów na terenie Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, które pełniły istotną rolę w życiu religijnym i społecznym tamtych czasów.

W Lublinie powstał klasztor ufundowany w 1426 roku przez króla Władysława Jagiełłę jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo pod Grunwaldem. Niestety, klasztor ten przestał funkcjonować w 1818 roku. W Samborze klasztor został założony w 1611 roku dzięki fundacji szczodrych dobrodziejów – Szczęsnej Bąkowskiej i Jadwigi z Tarłów Mniszchowej, żony wojewody Jerzego. Placówka ta przetrwała do kasaty Józefińskiej w 1782 roku.

W Lwowie klasztor powstał w 1613 roku z fundacji Anny Poradowskiej. Budynek ten przeszedł jednak tragiczne koleje losu – po kasacie w 1784 roku został przekształcony w więzienie kryminalne, a podczas okupacji sowieckiej w 1941 roku stał się miejscem mordu więźniów przez NKWD.

Podobne losy spotkały klasztory w Warszawie i Łucku. Ten pierwszy ufundowany w 1615 roku przez kasztelana rawskiego Krzysztofa Lipskiego został zlikwidowany w 1807 roku, a rozebrany ostatecznie w 1892 roku. Klasztor w Łucku, założony w 1624 roku przez Izabelę Siemaszko, został zamieniony na więzienie po likwidacji w 1879 roku i także w 1941 roku był miejscem masakry więźniów NKWD.

W Grodnie, gdzie klasztor ufundowali w 1633 roku wielki marszałek litewski Krzysztof Wiesiołowski wraz z żoną Aleksandrą z Sobieskich, działalność brygidek trwała do 1908 roku. Następnie budynki przekazano siostrom nazaretankom, a w 1950 roku zostały przejęte przez władze sowieckie i zamienione na więzienie.

W czasach I Rzeczypospolitej istniały również klasztory brygidek w Elblągu i Sokalu, jednak żaden z nich nie przetrwał do współczesności.

Historia tych klasztorów to świadectwo zarówno bogatej duchowości i zaangażowania zakonu brygidek w życie Kościoła na ziemiach polskich, jak i trudnych doświadczeń, które spotkały je w okresach zaborów i wojen. Mimo to duchowe dziedzictwo św. Brygidy i jej zgromadzenia pozostaje żywe i inspirujące dla wiernych do dziś.

Idź do oryginalnego materiału