W niedzielę, 28 czerwca, w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łodzi została odprawiona uroczysta Eucharystia z okazji 70.rocznicy święceń kapłańskich ks. Tadeusza Furdyny SDB.
Mszy Świętej przewodniczył ks. Tadeusz Jarecki SDB, inspektor Inspektorii Warszawskiej. Na początku liturgii zgromadzonych gości powitał ks. Przemysław Solarski SDB, dyrektor wspólnoty pw. św. Barbary w Łodzi, w której od wielu lat mieszka Jubilat.
Homilię wygłosił ks. Wojciech Kułak SDB, dyrektor Wydawnictwa Salezjańskiego, wieloletni przyjaciel i znawca twórczości ks. Tadeusza Furdyny. Nawiązując do Ewangelii dnia – „Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien” (Mt 10,38) – ukazał kapłańskie życie Jubilata poprzez motyw krzyża, obecny w jego twórczości od dziesięcioleci. Podkreślił, iż dla ks. Furdyny krzyż nie był jedynie inspiracją artystyczną, ale przede wszystkim wyznaniem wiary i drogą kapłańskiego życia.
Ks. Tadeusz Furdyna, który w lutym tego roku ukończył 96 lat, urodził się 25 lutego 1930 roku w Tuszowie Narodowym koło Mielca. Do Towarzystwa Salezjańskiego wstąpił jako siedemnastolatek. 29 czerwca 1956 roku, w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Jopa. Po studiach teologicznych ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie doskonalił swój warsztat artystyczny m.in. w Gdańsku i Krakowie.
Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców polskiej sztuki sakralnej. W swoim dorobku ma 1030 obrazów sztalugowych, 700 witraży oraz 218 projektów wystroju wnętrz kościołów w Polsce i poza jej granicami. Jego dzieła można odnaleźć również na misjach, m.in. w Zambii i na Samoa.
Za swoją działalność artystyczną otrzymał Nagrodę Artystyczną im. św. Brata Alberta – prestiżowe wyróżnienie środowisk kościelnych i katolickich przyznawane twórcom szczególnie zasłużonym dla kultury chrześcijańskiej. 7 listopada 2022 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – najwyższym odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawanym za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności na rzecz polskiej kultury.
Dziękujemy Księdzu Tadeuszowi za 70 lat wiernej służby kapłańskiej, za piękno, którym od dziesięcioleci prowadzi ludzi do spotkania z Bogiem, oraz za świadectwo życia salezjańskiego. Życzymy Jubilatowi obfitości Bożych łask, zdrowia i nieustającej opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.
Ad multos annos!





![Uśmiech Boga [FELIETON]](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2026/06/GPT.jpg)








