Artykuł sponsorowany. Efektywny harmonogram sprzątania znacznie ułatwi Ci utrzymywanie porządku w domu. To sprawdzony sposób na „zautomatyzowanie” obowiązków i zaoszczędzenie czasu, co może wpłynąć pozytywnie na Twoją produktywność. Sprawdź, czym warto zająć się podczas sprzątania – co tydzień, co miesiąc lub raz w roku.
Tygodniowe porządki – jak je zaplanować?
Krótsze sesje sprzątania w trakcie tygodnia pomagają w utrzymaniu ogólnego porządku. Planując własny harmonogram, weź pod uwagę kilka kwestii. Liczy się wielkość domu i liczba pokojów, ilość wolnego czasu, a także indywidualne priorytety. Kawalerka nie będzie wymagała tyle uwagi co większe mieszkanie, w którego przypadku ważne jest częstsze „rozbicie” różnych zadań w grafiku.
W zależności od stylu życia i pracy można sprzątać wieczorami lub w trakcie wykonywania innych obowiązków. Poza tym niektóre osoby skupią się na pobieżnym porządkowaniu przestrzeni, gdzie inne nie będą tolerowały żadnego bałaganu. Zastanów się, ile czasu zwykle zajmują Ci konkretne czynności: odkurzanie, mycie podłogi, wycieranie kurzu, wyrzucanie śmieci, sprzątanie łazienkę, robienie prania. Na podstawie tego dopasuj każde zadanie do innego dnia tygodnia, w który zobowiążesz się je wykonywać.
Podczas planowania harmonogramu warto uwzględnić też rodzaj sprzętu, z którego zamierzasz korzystać. Przykładowo odkurzacz do sprzątania typu robot poruszający samodzielnie po pokojach może pomóc w dodatkowym zaoszczędzeniu czasu. To samo dotyczy zmywarki, którą wystarczy „załadować” brudnymi naczyniami. W trakcie ich pracy zajmiesz się innymi zadaniami, na przykład zmianą pościeli czy wytarciem blatów w kuchni.
Porządki co miesiąc – na czym warto się skupić?
Jeden dzień w miesiącu warto przeznaczyć na generalne porządki. Czym wtedy się zająć? Zazwyczaj dokładne sprzątanie polega na myciu okien, wypraniu zasłon i firanek, dokładnym odkurzaniu trudno dostępnych zakątków (na przykład za meblami), przetarciu ścian, czyszczeniu pralki (filtra i bębna), a także innych sprzętów AGD. Podczas starannego ścierania kurzu warto uwzględnić też czyszczenie kaloryferów. Obowiązki dopasujesz do wyposażenia i rzeczy w swoim domu. W końcu nie każdy posiada dywany czy zmywarkę.
Co wystarczy sprzątać raz w roku?
Niektóre obowiązki możesz śmiało wykonywać sezonowo. Część zadań będzie uzależniona od pory roku, inne wykonasz w dowolnym miesiącu. Wystarczy, iż raz w roku, robiąc dokładny przegląd, pozbędziesz się różnych rzeczy – zarówno nieużywanych od dawna ubrań, jak i niedziałającego sprzętu. Zajmiesz się też dokładnym posprzątaniem balkonu lub/i tarasu, czyli myciem nawierzchni oraz balustrady, a także czyszczeniem mebli ogrodowych. Co najmniej raz w roku warto udrożnić system rynnowy, jeżeli mieszkasz w domu.
Sprzątanie według kalendarza ma wiele zalet, które docenią nie tylko zagorzali perfekcjoniści. Systematyczne utrzymywanie porządku to duża oszczędność czasu i nie jest zbyt trudne w planowaniu. Głównie wystarczy dopasować obowiązki w harmonogramie do swojego stylu życia oraz wielkości domu.