Posiedzenie komitetu komisji ds. dialogu teologicznego między Kościołami rzymskokatolickim a prawosławnym

orthodox.pl 2 dni temu
ORTHODOX

Posiedzenie komitetu komisji ds. dialogu teologicznego między Kościołami rzymskokatolickim a prawosławnym

Komitet Koordynacyjny Wspólnej Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołem prawosławnym, pod współprzewodnictwem kardynała Kurta Kocha, prefekta Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, oraz metropolity Pizydii Hioba (Getchy) z Patriarchatu Ekumenicznego, zebrał się w dniach 1519 czerwca 2026 roku w historycznym arcyopactwie Pannonhalma na Węgrzech.

W skład delegacji Kościoła rzymskokatolickiego weszli również: emerytowany arcybiskup Dijon Roland Minnerath, arcybiskup Flavio Pace, sekretarz Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, ks. prof. Paul McPartlan, prof. Theresia Hainthaler, prof. Péter Szabó, ks. prof. Hector Scerri, ks. prof. Gabriel Hashem, o. Sabino Chialà oraz ks. Andrea Palmieri, współsekretarz.

Natomiast przedstawicielami Kościoła prawosławnego byli: metropolita Maksimos z Patriarchatu Ekumenicznego, metropolita Petros z Patriarchatu Aleksandryjskiego, metropolita Vasilios z Cerkwi Cypru, arcybiskup Juraj z Cerkwi Ziem Czeskich i Słowacji, prof. Theodoros Giagkou z Patriarchatu Jerozolimskiego, o. archim. Amfilochios Miltos z Cerkwi Grecji, dr Nathan Hoppe z Cerkwi Albanii oraz ks. Alexis Torrance, współsekretarz.

Przedstawicielem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego był mgr Jerzy Betlejko, pracownik dydaktyczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz wykładowca w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Komitet był goszczony z braterską miłością oraz benedyktyńską gościnnością przez arcyopata, o. Cirilla Tamása Hortobágyi’ego, O.S.B., oraz braci klasztoru. Członkowie Komitetu Koordynacyjnego uznali za wyjątkowy zaszczyt móc przeprowadzić swoje spotkanie w inspirującym otoczeniu acyopactwa, założonego w 996 roku.

W ramach spotkania, w obecności władz świeckich oraz lokalnych przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, arcyopat ogłosił publikację, po raz pierwszy w historii, dokumentów i tekstów dialogu katolicko-prawosławnego w tłumaczeniu węgierskim, pod tytułem Az Igazság Párbeszéde [Dialog Prawdy]. Ta wiadomość została przyjęta z euforią przez członków Komitetu i wszystkich uczestników. Współprzewodniczący wyrazili słowa wdzięczności i gratulacji, podkreślając znaczenie tej publikacji dla szerszego odbioru pracy Komisji.

Praca Komitetu Koordynacyjnego koncentrowała się na zrewidowanym projekcie tekstu dotyczącym nieomylności, rozpatrywanym zarówno z perspektywy teologicznej, jak i historycznej. Członkowie Komitetu przeprowadzili głęboką i owocną dyskusję nad tekstem. Zdecydowano, iż kilka elementów tekstu wymaga dalszych rewizji i wyjaśnień, zanim zostanie rozpatrzony na plenarnym posiedzeniu Komisji. W związku z tym planowane jest kolejne posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego, które odbędzie się w czerwcu 2027 roku.

Jerzy Betlejko

(na podstawie: Communiqué of the Joint International Commission for Theological Dialogue between the Roman Catholic and the Orthodox Church)

zdjęcie: Hajdú D. András

  • 22.06.2026
    Posiedzenie komitetu komisji ds. dialogu teologicznego między Kościołami rzymskokatolickim a prawosławnym
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Czytaj dalej...
  • 20.06.2026
    Warszawa: poświęcenie nowych antimensionów



    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 20.06.2026
    Zbiórka funduszy na wykonanie mozaik w katedrze metropolitalnej

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 18.06.2026
    Spotkanie metropolity Sawy z członkami diecezjalnego Zarządu BMP
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 18.06.2026
    Zakończenie nauki języka cerkiewnosłowiańskiego w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 17.06.2026
    30. lat ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej


    Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej
  • 14.06.2026
    Zakończenie roku akademickiego tegorocznych absolwentów seminarium duchownego
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 14.06.2026
    Liturgia w Świątkowej Wielkiej


    Aktualności Diecezji Przemysko-Gorlickiej
  • 10.06.2026
    Nabożeństwo w intencji Służby Więziennej


    Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej Aktualności Diecezji Łódzko-Poznańskiej Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Aktualności Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej
  • 09.06.2026
    10. edycja Festiwalu „Pod Opieką Bogurodzicy”

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
Idź do oryginalnego materiału