23 lipca Kościół katolicki obchodzi święto św. Brygidy Szwedzkiej, która przez św. Jana Pawła II została ogłoszoną patronką Europy. O tej średniowiecznej świętej – matce, żonie, zakonnicy i mistyczce oraz o założonym przez nią zgromadzeniu opowiada s. Agnieszka, brygidka:
Brygida, gdy została wdową, spełniła swoje marzenie, jakim było oddanie życia Bogu. S. Agnieszka powiedziała, iż święta w swoim życiu przeszła wiele trudności, jak choćby cudownie uniknęła śmierci przez spalenie przez mieszkańców Rzymu, których upominała za grzeszne życie. To, co jednak najbardziej charakteryzuje duchowość św. Brygidy to miłość do męki Chrystusa:
Nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny i więź z Jezusem ukrzyżowanym to swoisty testament, który Brygida zostawiła swoim duchowym córkom, siostrom brygidkom. Jak podkreśliła s. Agnieszka, Brygida sama nigdy nie została zakonnicą:
Ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej uważa, iż św. Brygida ma wiele do powiedzenia współczesnemu człowiekowi:
W ikonografii św. Brygida przedstawiana jest w ciemnowiśniowym habicie z czerwonym welonem, na którym znajduje się korona z białego płótna z pięcioma czerwonymi znakami, symbolizującymi pięć ran Jezusa. Czasami siedzi przy pulpicie i spisuje swoje wizje.