Święto Wdzięczności Przełożonemu Generalnemu 2026

salezjanie.waw.pl 16 godzin temu

W tych dniach salezjańskie dzieło „Sacro Cuore” w Rzymie przybiera wyjątkowo uroczysty charakter. Wśród dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach Letniego Oratorium pojawiają się girlandy i sztandary zapowiadające radosne obchody Święta Dziękczynienia (24 czerwca) dedykowanego Przełożonemu Generalnemu Salezjanów. Jest to tradycyjny wyraz wdzięczności, jaki salezjanie ze wspólnoty Centrali Salezjańskiej w Rzymie oraz innych rzymskich placówek składają Następcy Księdza Bosko w imieniu całego Zgromadzenia, dziękując mu za posługę animowania, prowadzenia i towarzyszenia salezjanom na całym świecie.

Tegoroczny hołd dla Przełożonego Generalnego, ks. Fabio Attarda, odbędzie się w środę, 24 czerwca 2026 r., w uroczystość św. Jana Chrzciciela. Dzień ten od czasów Oratorium na Valdocco jest również tradycyjnie obchodzony jako dzień imienin Księdza Bosko.

Jak co roku, obchody będą miały prosty, ale zarazem bardzo wymowny charakter. Rozpoczną się przedpołudniową Eucharystią pod przewodnictwem ks. Attarda, podczas której uczestnicy zawierzą cały dzień Bożej opiece.

Popołudniowa część uroczystości będzie czasem spotkań, życzeń i serdecznych rozmów na podwórzu, a także głównej ceremonii wdzięczności, która odbędzie się w sali teatralnej. Rozpocznie ją wspólny śpiew pieśni salezjańskich oraz słowo powitania wygłoszone przez dyrektora wspólnoty Siedziby Generalnej, ks. Francesco Marcoccio. Następnie przedstawiciele wspólnoty formacyjnej „Zeffirino Namuncurà” z via della Bufalotta poprowadzą dalszą część spotkania, prezentując program uroczystości oraz przedstawiając podarki przygotowane dla Przełożonego Generalnego i salezjanów obchodzących jubileusze.

Kolejnym punktem programu będą wystąpienia salezjanów z Okręgu Środkowych Włoch (ICC) oraz projekcja filmu podsumowującego ostatni rok posługi ks. Attarda. Materiał, przygotowany przez zespół Sektora Komunikacji Społecznej, z pewnością dostarczy uczestnikom wielu wzruszeń.

Kulminacyjnym momentem uroczystości będą przemówienia wikariusza Przełożonego Generalnego, ks. Stefano Martoglio, oraz wręczenie okolicznościowego podarku ks. Attardowi. Następnie sam Przełożony Generalny skieruje do zgromadzonych słowa wdzięczności i braterskiej bliskości.

Na zakończenie akademii zostanie zaprezentowany program przygotowany przez wizytatorię Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego (UPS), po którym zabrzmi okolicznościowy śpiew. Nie będzie to jednak koniec świętowania. Obchody będą kontynuowane podczas wspólnych nieszporów oraz tradycyjnego salezjańskiego „słówka na dobranoc”, które wygłosi Przełożony Generalny. Całość zwieńczy braterska agapa z udziałem wszystkich obecnych.

W ten sposób salezjanie z Rzymu oraz placówek położonych najbliżej Siedziby Generalnej po raz kolejny złożą serdeczny hołd Następcy Księdza Bosko. Czyniąc to w imieniu wszystkich salezjanów i członków Rodziny Salezjańskiej na całym świecie, wyrażą swoją wdzięczność oraz gotowość do dalszego podążania wraz z nim drogą coraz pełniejszej służby Bogu i młodzieży.

W imieniu całej Rodziny Salezjańskiej Inspektorii Warszawskiej życzymy ks. Fabio Attardowi obfitości Bożych łask, światła Ducha Świętego oraz opieki św. Jana Bosko na każdy dzień jego posługi.

Idź do oryginalnego materiału